środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PVC stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia PCV na plot i bramę sztachetowa buduje się z skał różnorodnego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych zarysach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz