wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nietrafnie zabezpieczone sztachety z drewna w mgnieniu oka się destruują i mogą ostatecznie zgubić swój dotychczasowy urok i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać rodzaje pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna trzeba rozpocząć od właściwego i dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, albowiem od tego uzależniony jest rezultat końcowy własnych robót. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i ozdoby sztachet z drewna niezbędne jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Jak asekurujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne amalgamaty, które asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pożądamy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot zostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drzewa były trwałe należy poświęcić im sporo uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z plastiku. Ów rodzaj ogrodzeń jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji więc dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz